0850 622 77 20

Sosyal Medyada Biz}

Windows’u Tanıyın

Buradasınız:
Tahmini okuma süresi: 6 dk
 

Windows’u tanıyın

Bu Windows sürümünde bilgisayarınızda gezinmenin ve bilgisayarınızla etkileşimde bulunmanın birçok yolu mevcuttur. İşte size hızlı bir genel bakış:

En güncel bilgilere erişmek için çevrimiçi olup www.windows.com adresine giderek daha derinlemesine destek, öğreticiler ve yardım imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Başlangıç ekranı: Tüm sık kullanılanlarınız

En çok kullandıklarınıza kolayca erişmek için uygulamaları, web sitelerini, kişileri ve klasörleri Başlangıç ekranına sabitleyebilirsiniz. Kutucuklar ve bildirimler yenilikleri gösterir ve böylece önemli bilgileri ve güncellemeleri bir bakışta görebilirsiniz.

Başlangıç ekranına gitmenin birçok yolu olsa da birkaç tanesi daha hızlıdır.

 • Dokunmayla, ekranınızın sağ kenarından içeri doğru çekin ve Başlangıç düğmesine dokunun.

 • Fareyle, ekranın sağ alt köşesine tıklayın.

 • Klavyede Windows logosu tuşunu Windows logo tuşu kullanın.

Başlangıç ekranından bir arama başlatmak için düğmeleri açmanıza gerek yoktur. İstediğinizi aramak için yazmaya başlayın. Uygulamalarınızdan, dosyalarınızdan, bilgisayar ayarlarınızdan ve Bing’den sonuç seçebilirsiniz.

Başlangıç ekranında bilgisayarınızdaki tüm uygulamaların listesini görmek için ekranın ortasından yukarı doğru çekin veya fareyi kullanarak sol alt köşedeki aşağı oka tıklayın.

Başlangıç ekranınızı özelleştirme

Başlangıç ekranına bir uygulama sabitlemek için kutucuğa dokunup basılı tutarak veya sağ tıklayarak uygulamayı seçin ve ardından Başlangıç ekranına sabitle‘ye dokunun veya tıklayın.

Başlangıç ekranında bir kutucuğu taşımak için, taşımak istediğiniz kutucuğa dokunup basılı tutun. (Fare kullanıyorsanız kutucuğa tıklayıp basılı tutun.) Sonra, kutucuğu taşımak istediğiniz yere sürükleyin.

Başlangıç ekranınızdaki bir kutucuğu yeniden boyutlandırmak istiyorsanız, yeniden boyutlandırmak istediğiniz kutucuğa dokunup basılı tutun. Fare kullanıyorsanız kutucuğa sağ tıklayın. Yeniden boyutlandır‘a dokunun veya tıklayın ve ardından istediğiniz modu seçin.

Kutucuklardan bir grup oluşturmak istiyorsanız gruplandırmak istediğiniz kutucuklara dokunup basılı tutun veya sağ tıklayın. Sonra, bunları açık bir alana sürükleyin. Kutucukların arkasında gri bir çubuk göründüğünde kutucukları bırakın. Bu işlem yeni bir grup oluşturur. Grubu adlandırmak için grup adının üzerindeki Grubu adlandır yazan yere bir ad yazın.

Windows Mağazası’nda harika uygulamalar keşfedin.

Kategorilere göz atın, popüler uygulamaların listelerine bakın veya tam olarak aradığınız şeyi bulmak için arama yapın.

Başlangıç ekranında Mağaza‘ya dokunun veya tıklayın; Windows Mağazası açılır.

Buluta bağlı

Microsoft hesabıyla oturum açtığınızda:

 • Arkadaşlarınızın iletişim bilgileri ve durumu otomatik olarak güncel kalır. E-postanızdaki, sosyal ağlarınızdaki ve diğer hesaplarınızdaki kişileri bağlayarak hepsini Kişiler uygulamasında tek bir yerde görün.

 • Her birinde oturum açmanıza gerek kalmadan çevrimiçi depolama hizmetlerindeki, sosyal ağlardaki ve diğer hesaplardaki fotoğraflarınıza, belgelerinize ve diğer dosyalarınıza erişebilir ve bunları paylaşabilirsiniz.

 • Temalar, Başlangıç ekranı düzeni, dil tercihleri, tarayıcı sık kullanılanları ve uygulamalar dahil kişisel ayarlarınız, oturum açtığınız her Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 bilgisayarına eşitlenebilir.

 • Windows Mağazası’ndan uygulama edinebilir ve bunları oturum açtığınız beşe kadar Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 bilgisayarında kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızı ayarlarken Microsoft hesabıyla oturum açmamış olsanız da, bunu hala yapabilirsiniz. Ekranın sağ köşesinden içeri çekin ve sonra Ayarlar‘a dokunun. (Fare kullanıyorsanız, ekranın sağ alt köşesine gidin, fare işaretçisini yukarı doğru çıkarın ve Ayarlar‘a tıklayın.) Bilgisayar ayarlarını değiştir‘e, Hesaplar‘a ve ardından Microsoft hesabına bağlanın‘a dokunun veya tıklayın.

Düğmeler: Arama, Paylaşım, Başlangıç, Cihazlar ve Ayarlar

Burada her düğmenin yaptıklarına kısa bir bakış verilir, ancak bu düğmeler çok daha fazlasını sunduğundan sizin için yapabileceklerini araştırın. Başlangıç ekranından ya da bir uygulamadan arama yaptığınızda seçeneklerin nasıl değişiklik gösterdiğine bakın: Çoğu zaman bir uygulamadan yapılan aramalar o uygulamaya özel olacaktır ancak Başlangıç ekranından arama yaptığınızda uygulamalar, bilgisayar ayarları, dosyalar ve Bing’den arama sonuçlar getirilir.

Düğmelerin gösterimiDüğmeler

Düğmeler ekranınızın sağ tarafında görünür. Bunları görmek için sağ taraftan içeri doğru çekin veya fare imlecini sağ üst köşeye getirip aşağı doğru çekin ve istediğiniz düğmeyi seçin.

 • Aradığınızı bulmak için Arama düğmesini kullanın. Bir arama terimini bir kere girdiğinizde web’de, bilgisayarınızda ve uygulamalarınızda bulunan sonuçlara hızla ulaşabilirsiniz.

 • Paylaşım düğmesini kullanarak bulunduğunuz uygulamadan çıkmadan arkadaşlarınıza ve sosyal ağlara bağlantı, fotoğraf, ekran görüntüsü ve daha pek çok şey gönderebilirsiniz.

 • Başlangıç düğmesini kullanarak Başlangıç ekranına gidebilirsiniz ya da zaten oradaysanız en son kullandığınız uygulamaya dönebilirsiniz.

 • Cihazlar düğmesini kullanarak bir şeyler yazdırabilir, diğer cihazlara medya akışı sağlayabilir, yansıtma yapabilir ya da sahip olduğunuz diğer cihazlara bağlanabilirsiniz.

 • Ayarlar düğmesini kullanarak bilgisayarınızı kapatmak, sesi ve parlaklığı değiştirmek gibi basit görevleri gerçekleştirebilir ve uygulamalarda hesap ve güvenlik ayarlarını yapılandırabilirsiniz.

Uygulama komutları

Uygulama komutları ekranınızın üst ve alt tarafında görünür. Bunları görmek için herhangi bir kenardan yukarı veya aşağı doğru çekin veya sağ tıklayın, sonra istediğiniz komutu seçin. Komutlar ayrıca kutucuk veya fotoğraf gibi bir öğeyi seçmek üzere çektiğinizde veya sağ tıkladığınızda da görünebilir.

Uygulama komutlarının gösterimiUygulama komutları

Uygulamalar arasında geçiş yapma

En son kullandığınız uygulamaya son kullandığınız uygulamaları kullanarak ya da bunlar arasında hızlıca geçiş yaparak geri dönmek isteyebilirsiniz.

Uygulamalar arasında geçiş işlemine örnekUygulamalar arasında geçiş yapma

Önceki uygulamanıza geçmek için, sol kenardan içeri doğru çekin veya işaretçinizi sol üst köşeye götürün ve sonra köşeye tıklayın.

En son kullanılan uygulamaların listesini görmek için dokunmatik ekran kullanırken parmağınızı kaldırmadan sol taraftan içeri doğru çekin ve uygulamayı sol tarafa doğru tekrar itin.

En son kullanılan uygulamaların listesini görmek için fare kullanırken işaretçinizi sol üst köşeye taşıyın ve ardından sol kenara götürün. Tüm açık uygulamalarınızı da görebilirsiniz

Birden çok uygulamayı yan yana kullanma

Birden çok uygulamayı aynı anda, yan yana kullanın. Ekranınızın çözünürlüğüne bağlı olarak bir ekranda aynı anda en çok 4 uygulama kullanabilirsiniz. Size hangisinin en uygun olduğunu bulmak için değişik düzenleri deneyin.

Yan yana çalışan iki uygulama örneğiYan yana uygulamalar

Uygulama görününceye kadar parmağınızı sol taraftan içeri doğru kaydırın veya fareyi sol üst köşeye götürün. Uygulama görülebilir olduğunda, uygulamayı geçerli uygulamanın boyutu değişene kadar sürükleyin ve sonra istediğiniz yere taşıyın. Son kullanılan uygulamalar listenizden de uygulama getirebilirsiniz.

Oturum kapatma, kilitleme ve kapatma

Bilgisayarınızı bir süre kullanmayacaksanız kilitleyebilir, oturumunuzu veya bilgisayarı kapatabilirsiniz.

Bilgisayarınızı kilitleme

Bilgisayarınızı kilitlediğinizde kullanmakta olduğunuz uygulamalar geri döndüğünüzde çalışıyor olur ve her şey bıraktığınız gibi kalır. Bilgisayarınızı kilitlemek için Başlangıç ekranının sağ üst köşesindeki hesap resminize tıklayın ve ardından Kilitle‘yi seçin.

Oturumu kapatma

Windows oturumunu kapattığınızda, kullanmakta olduğunuz tüm uygulamalar kapatılır, ancak bilgisayar kapatılmaz. Oturumunuzu kapatmak için Başlangıç ekranının sağ üst köşesindeki hesap resminize tıklayın ve ardından Oturumu kapat‘ı seçin.

Kapatma

Tatile çıkıyorsanız ve bilgisayarınızı bir süreliğine kullanmayı düşünmüyorsanız, bilgisayarı tamamen kapatmanız daha uygun olabilir. Dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayar veya tablet kullanmanıza ya da Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 ile gelen bir bilgisayarınız olmasına bağlı olarak, bilgisayarı kapatmanın farklı yolları vardır.

Bu makaleyi Nasıl Buldunuz?
Beğenmedim 4 5 of 9 Bu makaleyi yararlı buldu.
Görüntüleme: 816
Aşağıdaki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Talebiniz alındıktan sonra işlem sırasına göre en kısa zamanda cavaplanıcaktır.
Ad
il
Soyad
ilçe
E Posta
Telefon Numarası
Konu
Mesaj
Güvenlik Kodu